Burim i mirë i Acid folik | Acid folik | Acid folik mangësi


Acid folik

Quajtur edhe folate apo folacin, acid folik është një nga vitamina B-kompleks. Acidi folik nuk mund të b prodhuar nga trupi dhe qull me miell misri, prandaj, come from food or supplements. The daily requirements of folic acid for both healthy men and women is 200 mikrogramë (200 mg). megjithatë, nevoja rrit para dhe shtatzëninë, kur gji dhe në njerëz mbi lidhje 50 vjeç.

Acidi folik luan një rol jetik në marrjen e ADN-së * substanca që përbën gjenet tona) dhe ARN (një substancë e nevojshme për të bërë proteina), in normal growth and development, dhe në prodhimin e qelizave të reja. Ajo punon me vitaminë B12 për të formuar hemoglobinën për qelizat e kuqe të gjakut dhe për të ndihmuar të kthyer aminoacideve, Homocysteine ​​të metionine.

A good supply of folic acid prior to and in early pregnancy reduces the risk of the baby developing a neural tube defect such as spina bifida. Nëse jeni duke menduar për të pasur një fëmijë, ose janë në tremujorin e parë të shtatzënisë, ju duhet të marrë një shtesë prej 400 mg (0.4 mg) i acidit folik çdo ditë.

Acid folik mangësi

A mungesë e acidit folik është sot e zakonshme që shumë njerëz konsumojnë dieta të larta në yndyrë dhe ushqime të përpunuara dhe hani më pak se të përditshmen e rekomanduar pesë servings e frutave dhe perimeve. Nje acid folik mungesë ndodh në njerëz me një çrregullim të zorrëve të tilla si sëmundja Crohn, në të cilat ata nuk mund të thithin këtë dhe vitamina të tjera. Folic acid mungesë në njerëz të moshuar mund të jetë rezultat i një dietë të varfër dhe plakjes normale. veç, njerëz të moshuar të prodhojë më pak të acidit në stomak të nevojshme për tretje e acidit folik. Disa medikamente dhe alkooli mund të ndikojnë në aftësinë e trupit për të marrë deri acid folik. Mungesa e acidit folik shkakton anemi megaloblastike me simptoma të tilla si lodhje, gulçim në tendosje të butë dhe lëkurë të zbehtë. Simptoma të tjera mund të përfshijnë diarre, humbje peshe, i lënduar, gojë, dhe urth. Një mangësi e acidit folik gjithashtu rezulton në nivele të ngritura të homocysteine ​​amino acid, e cila mund të çojë në sëmundje kardiovaskulare.

Burimet e mira të Acid folik

Acidi folik është gjetur natyrisht në të gjitha këto ushqime, të cilat përmbajnë të paktën 30 mg të acidit folik per 85-200 g.

 • Misër i ëmbël

 • shparg

 • lakër brukseli

 • lakër

 • lulelakër

 • Perime të freskëta jeshile

 • bizele

 • spinaq

 • portokall

 • mëlçi

 • fasule Blac

 • chickpeas

 • thjerrëzat

 • fasule Pinto

 • fasulja

Shpresoj se ju pëlqen ky artikull, në qoftë se ju e bëri sigurohuni që ju të jepni atë një thumbs up dhe një koment të mirë poshtë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

CommentLuv distinktiv