фемур | фемур, фрактура | Фрактура на вратот на фемурот | Фрактура на оската на бедрената коска

фемур

Медицинската име за бутот коска, кои е најдолгата коска во телото. На долниот крај на бедрената коска шарки со tibia за формирање на коленото. Те горниот крај се заокружува во топка која се вклопува токму во штекер во карлицата за да се формира на колкот.

Шефот на бедрената коска се здружи со коските вратило од страна на тесен парче коска повика на вратот на фемурот, кој е заеднички фрактура сајт. St долниот крај, коска е зголемена да се од две грутки кои дистрибуираат Носечките оптоварување преку коленото. На надворешната страна на горниот дел на бедрената коска е Оток наречен големиот трохантер.

Осовината на бедрената коска е опкружен со мускулите кои се движат на колкот и коленото зглобовите. Трупот е исто така добро обезбедени со крвните садови, Затоа фрактура може да резултира со значителна загуба на крв.

фемур, фрактура

Пробив во фемур (бутот коска). симптомите, третман и можните компликации од фрактура зависи од тоа дали коска има скршени низ нејзиниот врат (краток делот помеѓу te врвот на вратило и зглобот на колкот) или на другата страна на вратило.

Фрактура на вратот на фемурот

Овој вид на фрактура, кој често се нарекува скршен колк, е многу честа појава кај постари луѓе, особено кај жени со остеопороза коскено нарушување. Тоа е обично поврзан со пад. Со фрактура на вратот на фемурот, скршени краеви на коските се често значително раселените, in such a cases there is usually severe pain in the hip and groin, што стои невозможно. повремено, на скршена коска завршува стане влијаеше. Во овој случај, има помалку болка, и одење случај, има помалку болка и одење може да биде можно.

Дијагнозата се потврдува со Х-зраци. Ако се раселени краевите на коските е потребна операција. Или да прегрупирам краевите на коските и ги зацврсти заедно или да се замени целиот главата и вратот на фемурот со вештачка замена. Ако краевите на коските се погодени, фрактура може да се лекува природно, но операцијата се уште може да се препорачува од страна на.

поврзани со пост: женски | феминизација | феморалната артерија

Фрактура на оската на бедрената коска

Фрактура на коска вратило обично се случува кога на бедрената коска е изложено на екстремни сила, како што се оние кои се случуваат во сообраќајна несреќа. Во повеќето случаи, краевите на коските се значително раселените, предизвикува силна болка, нежност, и оток. Со фрактура на фемурот вратило, често има фрактура на фемурот загуба значително крв од газдата.

Прочитај повеќе: 5 Најлесните начини за да бидат здрави во зафатен живот

фенбуфен

A нестероидни анти-инфламаторни лекови (НСАИЛ) кој се користи за ублажување на болката и вкочанетоста предизвикани, на пример, од страна на ревматоиден артритис, остеоартритис, и гихт. Фенбуфен исто така се користи за да се намали болката и да им помогне на побрзо закрепнување по мускулите и лигаментите sprains.

Во заеднички со мај НСАИЛ, фенбуфен може да предизвика иритација на слузницата на желудникот и исто така може да предизвика осип.

Се надевам ви се допаѓа овој напис, ако не бидете сигурни дека ќе го даде палците нагоре и добар коментар долу.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

CommentLuv значка