Добар извор на фолна киселина | Фолна киселина | Дефицит на фолна киселина


Фолна киселина

Исто така, повика на фолна киселина или folacin, фолна киселина е една од витамини од Б-комплекс. Фолната киселина не може да б произведени од страна на телото и каша, затоа,, come from food or supplements. The daily requirements of folic acid for both healthy men and women is 200 микрограми (200 mg). Сепак, потребата зголемува пред и бременоста, кога доење и кај луѓето во врска со 50 години стар.

Фолната киселина игра витална улога во донесувањето на ДНК * супстанцијата што го прави нашите гени) и РНК (супстанција потребно да се направи протеини), in normal growth and development, и во производството на нови клетки. Таа работи со витамин Б12 за формирање на хемоглобин за црвени крвни зрнца и да помогне да конвертирате амино киселина, Хомоцистеин во метионин.

A good supply of folic acid prior to and in early pregnancy reduces the risk of the baby developing a neural tube defect such as spina bifida. Ако се мисли на се има бебе или се во првиот триместар од бременоста, треба да се земе додаток на 400 mg (0.4 mg) на фолна киселина секој ден.

Дефицит на фолна киселина

А дефицит на фолна киселина е честа и денес, бидејќи многу луѓе консумираат исхрана богата со масти и процесуирана храна и јадете помалку од препорачаната дневна пет порции овошје и зеленчук. Од фолна киселина дефицит јавува кај луѓето со на цревата, како што Кронова болест, во која тие не може да го апсорбира овој и други витамини. Folic acid дефицит кај постарите луѓе може да биде резултат на лошата исхрана и нормалното стареење. во прилог, постарите луѓе се произведува помалку од стомакот киселина е потребно за варење на фолна киселина. Одредени лекови и алкохол може да влијае на способноста на телото да ги преземат фолна киселина. Недостаток на фолна киселина предизвикува мегалобластна анемија, со симптоми како што се замор, недостаток на воздух на благи напор и бледа кожа. Другите симптоми може да вклучуваат дијареа, губење на тежина, болки, устата, и металоиди. Недостатокот на фолна киселина, исто така, резултира со зголемено ниво на хомоцистеин амино киселина, што може да доведе до кардиоваскуларни заболувања.

Добри извори на фолна киселина

Фолната киселина е природно се наоѓаат во сите овие храни, која содржи најмалку 30 mg на фолна киселина на 85-200 G.

 • Слатка пченка

 • аспарагус

 • бриселско зелје

 • зелка

 • карфиол

 • Свеж зеленчук

 • Грашок

 • спанаќ

 • портокали

 • Црниот дроб

 • Blac грав

 • наут

 • леќа

 • Пинто грав

 • Боб

Се надевам ви се допаѓа овој напис, ако не бидете сигурни дека ќе го даде палците нагоре и добар коментар долу.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

CommentLuv значка